Парламентът одобри нов трудов договор, който може да блокира стажовете
Дина Христова
Въвеждането на нов трудов договор с условия за стажуване приеха на първо четене вчера депутатите с промени в Кодекса на труда, внесени от Министерския съвет. Според промените работодателите ще могат да наемат младежи до 29 г. със завършено средно или висше образование и без трудов стаж или професионален опит по придобитата от тях специалност. Стажантите ще получават поне минималната заплата. Бизнесът трябва да им плаща и осигуровки, при това на минималния осигурителен доход, което означава още по-висока осигурителна тежест, ако той е по-голям от 340 лв. Стажът трябва да е минимум 6 месеца и максимум година.
Социалният министър Хасан Адемов твърди, че така ще се улесни преходът на младежите от обучение към заетост и едновременно с това ще се гарантират трудовите им и осигурителни права. Той беше категоричен, че стажантският договор не е задължителен, защото работодателят може да си назначава хора срещу какъвто поиска контракт – срочен, безсрочен, със срок на изпитване и т.н. “Но няма да има опция, в която стажантите да работят без никакъв договор. Тези случаи ще се приемат за нарушение на трудовото законодателство и работодателите ще търпят санкции”, обясни Адемов за “Сега”.
Бизнесът като цяло подкрепя проекта, но някои организации имат забележки. “В практиката се срещат стажове, които не са свързани с предоставянето на работна сила, т.е. с изпълнението на трудови задължения от стажанта в полза на работодателя”, отбелязва Американската търговска камара. И дава за пример курсове за запознаване с нововъведения в дадена индустрия. “От друга страна, работодателите понасят допълнителни разходи във връзка с произведена некачествена стока, за допълнителни възнаграждения на наставниците, които пък в процеса на обучение не изпълняват пълноценно своите трудови функции. В редица случаи работодателят може да има повече загуби, отколкото ползи от стажанта”, пише в становището на камарата.
Към цялата статия: http://www.segabg.com/article.php?id=685220
AmCham position paper: